W jaki sposób kompresja wspiera organizm osoby trenującej

Kompresja stosowana w medycynie i w sporcie to specjalistyczny, stopniowany ucisk. Przynosi on wiele korzyści dla całego organizmu.
Jest kojarzony zwykle z leczeniem niewydolności żylnej oraz z działaniem profilaktycznym, np. podczas podróży samolotem. Pomaga zapobiegać powikłaniom u osób z żylakami. Sprawia, że krew krąży lepiej i sprawniej.
Poza lecznictwem, jest również szeroko stosowana w sporcie.
W jaki sposób kompresja wspiera osobę trenującą?
Odzież kompresyjna – oddziaływanie na organizm w czasie treningu
Kompresja przynosi wiele korzyści osobie trenującej.
Jest ona doskonałym wsparciem dla mięśni. Zmniejsza ryzyko urazów, a także chroni przed zaleganiem produktów przemiany materii, takich jak kwas mlekowy.
Dzięki stopniowanej, specjalistycznej kompresji mięśnie są lepiej ukrwione i odżywione, przez co pozwalają na uzyskiwanie coraz lepszych wyników treningowych.
Dyscypliny sportu, w których polecana jest odzież kompresyjna
Odzież kompresyjna jest doskonałym wyborem dla osób trenujących. Bardzo dobrze sprawdza się w wielu różnorodnych aktywnościach.
Dyscypliny sportu, w których bardzo polecana jest odzież kompresyjna to:
- bieganie
- turystyka górska
- kolarstwo
- piłka nożna
- koszykówka
- triathlon
- narciarstwo
- nordic walking
- lekkoatletyka
- łyżwiarstwo
- fitness
Skarpety kompresyjne, opaski, rękawy i spodnie – działanie na organizm
Odzież kompresyjna sprawia, że mięśnie są lepiej ukrwione i dotlenione.
Zapobiega powstawaniu zakwasów i zmniejsza wibracje w mięśniach. Pozwala to zwiększyć wydajność mięśni i przyśpiesza regenerację powysiłkową. Zapobiega też urazom.
Skarpety kompresyjne, dzięki delikatnemu, stopniowanemu naciskowi na stopę i mięśnie łydki usprawniają krążenie krwi w obrębie nóg. Dzięki temu do mięśni łydek doprowadzana jest większa ilość tlenu. Doskonale wspierają też ścięgno Achillesa i śródstopie.
Opaski kompresyjne na łydki i uda korzystnie wpływają na krążenie krwi. Mięśnie łydek oraz ud są lepiej dotlenione i otrzymują więcej substancji odżywczych.
Rękawy kompresyjne na przedramiona oraz rękawy kompresyjne na ramiona sprawdzają się przy sportach takich jak wspinaczka i siatkówka, gdyż korzystnie oddziałują na pracę dłonie i palce.
Spodenki kompresyjne oraz spodnie kompresyjne są dobrym wyposażeniem stroju osób biegających oraz ćwiczących na siłowni. Wspomagają one krążenie krwi oraz stabilizację stawów.
Jak dobrać odzież kompresyjną, aby uzyskać najlepsze efekty zdrowotne i treningowe?
Aby odzież kompresyjna przynosiła jak najwięcej korzyści trenującemu powinna być odpowiednio dobrana.
Wybierając właściwy rozmiar należy skorzystać z tabeli rozmiarowej, umieszczonej przy każdym produkcie.
W zależności od uprawianej dyscypliny sportu kompresji warto poddać te grupy mięśniowe, które w czasie wysiłku wykonują największą pracę.
Odzież kompresyjna to cenne wsparcie dla osoby aktywnej fizycznie – warto ją wypróbować w swoich treningach.