Darmowa dostawa od 150,00 zł

Regeneracja w sporcie – zalety kompresji

2021-08-10
Regeneracja w sporcie – zalety kompresji

Regeneracja w sporcie – zalety kompresji

Aktywność fizyczna ma wiele zalet: poprawia wydolność, wzmacnia stabilizację stawów, usprawnia pracę układu sercowo-naczyniowego. Wpływa też korzystnie na gospodarkę lipidową i wspomaga układ odpornościowy. W każdej dyscyplinie sportowej, aby przynosiła ona korzyści  dla organizmu konieczna jest właściwa technika trenowania. Tak samo ważna jest prawidłowa regeneracja organizmu. Dzięki niej możliwe jest czerpanie najlepszych efektów zdrowotnych i treningowych.

 

Czym jest regeneracja po wysiłku?

Regeneracja powysiłkowa to odbudowa wszystkich komórek organizmu, które wykonały wytężoną pracę. W układzie ruchu dotyczy to m.in. tkanki mięśniowej. W czasie intensywnej aktywności fizycznej często dochodzi do mikrouszkodzeń włókien mięśniowych. Prawidłowa regeneracja to proces naprawczy, który pozwala na odbudowę mięśni. U osób regularnie trenujących widoczna jest także nadbudowa włókien, czyli oczekiwany przyrost tkanki mięśniowej.

 

Korzyści prawidłowej regeneracji powysiłkowej:

- ochrona przed urazami

- osiąganie lepszych wyników sportowych

- profilaktyka infekcji i osłabienia organizmu

- zapobieganie przewlekłemu zmęczeniu i przetrenowaniu

- regeneracja psychiczna z lepszym nastawieniem przed kolejnymi zawodami

- przyrost masy mięśniowej

 

Czym jest kompresja?

Kompresja to zastosowanie stopniowanego ucisku w celach medycznych, w profilaktyce zdrowotnej i w sporcie. W medycynie najczęściej stosuje się ją w obrębie kończyn dolnych. Produkty uciskowe często są zalecane przez lekarzy dla osób zagrożonych chorobami żył. Stosowane są również na czas dłuższej podróży autokarem oraz podczas lotu samolotem. Kompresję wykorzystuje się także w sporcie. Przynosi to wiele korzyści osobom trenującym. Najczęściej wybierana odzież o stopniowanym ucisku dla sportowców to skarpetki, opaskim, spodenki oraz rękawy kompresyjne.

 

Jakie korzyści przynosi kompresja w sporcie?

Zastosowanie odzieży kompresyjnej w czasie wzmożonej aktywności fizycznej usprawnia krążenie krwi oraz sprawia, że mięśnie są lepiej ukrwione i odżywione. Dzięki temu następuje szybsza regeneracja po mikrourazach. Przez zastosowanie stopniowanego ucisku dochodzi również do szybszego wchłaniania kwasu mlekowego, co zapobiega bólom powysiłkowym. Sprawia to, że zawodnik jest szybciej gotowy do ponownego startu. Sportowiec po zdjęciu odzieży kompresyjnej odczuwa lekkość mięśni i komfort. Dodatkowo taka odzież stanowi ochronę dla mięśni przed kontuzjami. Lepszy metabolizm mięśniowy skutkuje wzrostem wydolności.

Kompresja bardzo dobrze sprawdza się w czasie zawodów oraz treningów o wzmożonej intensywności. Stosowana jest często u biegaczy i piłkarzy, ale również w innych dyscyplinach sportu. Przed zakupem odzieży kompresyjnej należy zapoznać się z tabelą rozmiarów. Dobrze dopasowana odzież kompresyjna najefektywniej spełnia swoją funkcję.

 

W jaki sposób usprawnić proces regeneracji?

Na efektywność regeneracji u sportowców wpływ ma wiele czynników. Bardzo ważny jest odpowiedni plan treningowy, uwzględniający przygotowanie organizmu do wysiłku oraz rozciąganie na zakończenie treningu. Zastosowana w czasie aktywności sportowej odzież kompresyjna skutecznie wspomaga powysiłkowy proces odbudowy tkanek.

Istotną rolę odgrywa również prawidłowo skomponowana dieta, która dostarczy odpowiednie składniki odżywcze dla mechanizmów naprawczych. Ważne jest dobrej jakości białko, które wspomoże odbudowę włókien mięśniowych, węglowodany oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Niezbędny jest również prawidłowy poziom witamin i minerałów. Należy pamiętać też o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Do sprawnej regeneracji potrzebna jest także wystarczająca ilość snu. Korzystne efekty przynosi również masaż wykonywany przez specjalistę lub za pomocą rollera.

Warto pamiętać, że regeneracja w sporcie jest równie ważna jak trening. Dlatego warto zadbać, żeby przebiegała sprawnie oraz efektywnie.

pixel