Opaski zimowe do biegania w ochronie przed wiatrem i mrozem

Sporty plenerowe późną jesienią oraz zimą dzięki odpowiedniej odzieży mogą być efektywne i dawać wiele satysfakcji. Najważniejsze jest jednak, aby ubrać się na trening zgodnie z warunkami atmosferycznymi, które o tej porze nie zawsze są sprzyjające. W dni wietrzne i chłodne należy zadbać także o ochronę uszu i zatok. Sprawdź, kiedy zimowe opaski na głowę będą dobrym wyborem!
Zimowa opaska na głowę w ochronie przed infekcjami
W czasie aktywności plenerowych, oprócz kurtki wiatroszczelnej i odzieży termicznej warto pamiętać o osłonięciu głowy. To właśnie te miejsca są wyjątkowo podatne na działanie wiatru i mrozu. Ich przeziębienie i przewianie skutkuje znanymi objawami, takimi jak:
-
ból uszu (w leczeniu zapaleń ucha bardzo ważne jest całkowite wyleczenie infekcji ze względu na ryzyko powikłań w postaci niedosłuchu)
-
ból zatok – umiejscowiony: pod oczami i obok nosa (zatoki oboczne nosa), w obrębie czoła (zatoki czołowe), w okolicach skroni lub obejmujący całą głowę
-
ból głowy nasilający się podczas pochylania
-
katar (często przewlekły, trwający wiele tygodni)
-
uczucie zatkanego nosa (konieczność wspierania się oddechem przez usta, co podczas treningu prowadzi do wychodzenia gardła, a w rezultacie może spowodować infekcję górnych dróg oddechowych)
-
spływanie wydzieliny kataralnej po tylnej ścianie gardła, co może skutkować chrypką, kaszlem, a nawet prowadzić do zapalenia oskrzeli.
Stwierdzając u siebie powyższe objawy, należy skonsultować się z lekarzem (najlepiej laryngologiem) i doleczyć dobrze infekcję. Każda choroba wiąże się jednak z czasową rezygnacją z treningów w plenerze. Jest to konieczne, gdyż „przechodzone” zapalenie uszu i zatok może skutkować poważnymi konsekwencjami. Oprócz dokładnego wyleczenia stanu zapalnego ważne jest, aby tego typu infekcjom skutecznie zapobiegać. Pomóc w tym może prawidłowy ubiór do aktywności w plenerze. W okresie przejściowym między jesienią a zimą warto zdecydować się na opaskę do biegania. Sprawdzi się ona w takie dni, gdy na czapkę jest jeszcze zbyt ciepło, lecz wiatr jest już jednak nieprzyjemnie odczuwalny. Opaska w takich warunkach ochroni uszy, czoło i tył głowy, zabezpieczając tym samym przed wpływem chłodnego powietrza na te wrażliwe na wiatr okolice.
Kiedy warto korzystać z zimowej opaski sportowej?
Zimową opaską na głowę warto chronić uszy i zatoki już od pierwszych chłodów. Jesienią i zimą, gdy nie ma jeszcze mrozów, opaska na głowę będzie bardzo dobrym wyborem. Warto zakładać ją do takich aktywności jak:
-
bieganie
-
jazda na rowerze
-
jazda na rolkach
-
trekking i jesienno-zimowe wycieczki szlakami górskimi
-
nordic-walking
-
jesienne spacery
-
prace w ogrodzie/na działce
-
wyjście do pracy/dojście do przystanku autobusowego itp.
Zimowa opaska na głowę sprawdzi się nie tylko podczas treningów sportowych, ale też w czasie aktywności rekreacyjnej. Warto chronić uszy i zatoki opaską także przy wyjściu na dwór związanym z dojazdami do pracy lub sklepu. Dobrze jest korzystać z opaski zimowej w codziennych sytuacjach, aby dbać o zdrowie każdego dnia.
Jak wybrać funkcjonalną opaskę zimową na głowę?
W jesienno-zimowych sportach dobrze jest używać zimowej opaski na głowę, którą cechuje:
-
dobre utrzymywanie ciepła
-
miękki, przyjemny i oddychający materiał
-
sprawne odprowadzanie wilgoci
-
dobre dopasowanie rozmiarowe (dokładne, a zarazem komfortowe przyleganie do uszu).
Specjalnie z myślą o aktywnościach w chłodniejsze dni powstała opaska zimowa do biegania Cold Weather CEP. Łączy ona w sobie wygodę noszenia i funkcjonalność sprawdzającą się podczas treningów w plenerze.
Zimowa opaska do biegania – ochrona i komfort
Utrzymujące ciepło i chroniące przed wiatrem zimowe opaski na głowę do biegania CEP to dobry wybór na jesień i zimę. Zakładając je na trening, można korzystać z jesiennych promieni słońca, równocześnie chroniąc się przed chłodnym wiatrem. W takich warunkach zimowa opaska do biegania to wygoda i funkcjonalność w jednym. Warto więc korzystać z niej podczas wyjść z domu w chłodniejsze dni, aby móc cieszyć się aktywnością nawet przy zmiennej aurze.